Konferencja

WOLNA SZKOŁA NAUK FILOZOFICZNYCH I SPOŁECZNYCH PROFESORA JANA SZCZEPAŃSKIEGO
16 – 19 października 2017

Serdecznie zapraszamy do udziału w IV edycji Wolnej Szkoły Nauk Filozoficznych i Społecznych im. Profesora Jana Szczepańskiego, która odbędzie się w dniach 16-19 października 2017 roku w Cieszynie, Ustroniu oraz Lesznej Dolnej. Sama idea takiej Szkoły jest współczesną formą realizacji marzenia profesora Szczepańskiego o „wolnej szkole nauk filozoficznych i społecznych w Ustroniu”, o którym pisał – pod datą 8 I 1940 – w swych „Dziennikach”. Wysunął w nich ideę powołania w Ustroniu takiej szkoły, jako stałego i istotnego elementu życia kulturalnego na Śląsku Cieszyńskim: „A może uda nam się zrealizować kiedyś jeszcze jedno marzenie: wolną szkołę nauk filozoficznych i społecznych w Ustroniu. Droga do realizacji tych marzeń jest jedna: Praca”. Ideę szkoły z „Dzienników” wydobył i skutecznie upowszechnił w środowisku lokalnym i akademickim prof. zw. dr hab. Daniel Kadłubiec, który dokonał edycji „Dzienników”, a aktualnie jest Przewodniczącym Komitetu Naukowego Szkoły i jej Honorowym Rektorem.

Do udziału w Szkole zapraszamy socjologów, filozofów, pedagogów, historyków, antropologów oraz przedstawicieli innych dyscyplin, zainteresowanych twórczością profesora Jana Szczepańskiego. Zapraszamy do zgłaszania udziału w konferencji naukowej (16-17 października), która będzie jednym z elementów Szkoły. Proponujemy następujące obszary tematyczne:

• Protestantyzm w dziejach Śląska, zwłaszcza Śląska Cieszyńskiego
  • O kulturze pogranicza
  • Zmienność i ciągłość kultury

3) Współczesne problemy wyższego wykształcenia

4) Współczesne role uczonych

• Socjologiczne problemy współczesnego Śląska

Program Szkoły obejmuje także wykłady zaproszonych gości, warsztaty metodologiczne, panel z udziałem osób działających w sferze III sektora.

Na zgłoszenia wraz z abstraktami (do 1000 znaków) czekamy do 15 września 2017 roku. Wypełniony formularz prosimy przesłać na następujący adres: andrzej.kasperek@us.edu.pl

Informacja o akceptacji wystąpienia zostanie przekazana drogą elektroniczną do 20 września 2017 roku. Artykuły zostaną opublikowane w IV tomie serii „W kręgu myśli Profesora Jana Szczepańskiego”.

W imieniu Komitetu Organizacyjnego
Przewodniczący Komitetu

Organizator:
Powiat Cieszyński
Miasto Cieszyn
Miasto Ustroń
Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie
Uniwersytet Łódzki, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny
Centrum Pedagogiczne dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego w Czeskim Cieszynie
Stowarzyszenie Samorządowe Ziemi Cieszyńskiej
Stowarzyszenie Wspierania Edukacji Międzykulturowej

Patronat Honorowy

Artur Szczepański

Jerzy Buzek – poseł do Parlamentu Europejskiego

Jan Olbrycht – poseł do Parlamentu Europejskiego

Janusz Król – Starosta Powiatu Cieszyńskiego

Ryszard Macura – Burmistrz Miasta Cieszyna

Ireneusz Szarzec – Burmistrz Miasta Ustroń

JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk

JM Rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. zw. dr hab. Antoni Różalski

Przewodniczący Stowarzyszenia Wspierania Edukacji Międzykulturowej dr hab. Dorota Misiejuk

Patronat

dr Magdalena Bełza-Gajdzica
mgr Magdalena Szadkowska

KARTA ZGŁOSZENIA DO POPRANIA: Konferencja_zaproszenie_2017

UWAGA! Nie przewidujemy pobierania żadnych opłat konferencyjnych. Uczestnikom zapewniamy pokrycie kosztów dwóch obiadów w trakcie trwania konferencji, uroczystą kolację, poczęstunek podczas obrad, publikację artykułu po uzyskaniu pozytywnej recenzji w IV tomie pracy „W kręgu myśli profesora Jana Szczepańskiego”). Organizatorzy nie pokrywają kosztów noclegów. Istnieje możliwość rezerwacji noclegów w Hotelu „Wilga” w Ustroniu.

Hotel Uzdrowiskowy „Wilga”***
ul. Zdrojowa 7, 43-450 Ustroń
e-mail: recepcja@wilga-hotel.pl
nr tel. 33 856 63 00